hrvatsko novinarsko društvo croatian journalists' association
Perkovčeva 2 | 10 000 Zagreb | Tel: 482-8333 | Faks: 482-8332 | E-mail: hnd@hnd.hr

Arhiva "Iz medija"

"Repovi" cenzure

09.07.2004.

Tomislav KLAUŠKI

Vladimir Ronèeviæ je u svojoj prijavi na natjeèaju za urednika Informativnog progarma HTV-a priložio izjavu da nije stranaèki ni državni dužnosnik. Zbog èega onda služi kao osoba od povjerenja vladajuæe stranke i premijera Sanadera? Zbog èega je onda uoèi intervjua sa Sanaderom u središnjem Dnevniku povukao pitanje o naglom padu popularnosti EU-a meðu hrvatskim graðanima, nakon što je premijer time uvjetovao svoj dolazak na Prisavlje?
Zašto je povukao naruèeni novinarski prilog o Sanaderovim izjavama u vezi sa suradnjom s Haaškim sudom prije i nakon dolaska na vlast? Zato da bi se umilio vlasti, opstao na funkciji, objektivnije formirao javno mnijenje ili možda poštedio gledatelje neugodnih šokova?
Teško je reæi koji je veæi Ronèeviæev grijeh: povlaèenje nepoæudnog priloga ili naknadno objašnjenje na Programskom vijeæu HRT-a. Nevjerojatno je da urednik Informativnog programa javne televizije vjeruje da "kopanje po onome što je netko govorio ranije, a što danas, ne vodi nièemu".
Šokantno je što on misli da je to "èista glupost" i zato je zaslužio da ga se veæ sutra smijeni. Ako on misli da je nevažno to što je Sanaderov HDZ u opoziciji pozivao na državni udar zbog suradnje s Haaškim sudom, da bi danas isporuèivao optuženike kao na traci i još prešuæivao najteže kvalifikacije iz optužnica, onda ne samo da ne smije biti urednik nego ni "obièan" novinar.
Ronèeviæ je nedavno priznao kako je sam ponudio premijeru Sanaderu da se iz intervjua izbaci pitanje o padu popularnosti EU-a u Hrvatskoj. Ovom prilikom opet je sam odluèio izbaciti prilog o Sanaderovoj dosljednosti u vezi s Haagom. Što je on na HTV-u: urednik ili cenzor? Na to pitanje, opet na žalost, ne može odgovoriti ni Mirko Galiæ, jer je tih dana (sreæom po njega) bio izvan Hrvatske, pa nije upoznat s cijelom prièom. Uspio je tek tonom mudraca s visine zakljuèiti: "Ako je urednik skinuo prilog jer je bio loš, onda je to ureðivaèka politika. Ali ako bi se interveniralo da se nekoga politièki zaštiti, onda bi to bila cenzura." Lijepo reèeno, ali ravnatelj Galiæ se nije opredijelio. Jer to (opet sreæom po njega) nije u nadležnosti glavnog ravnatelja.
Tek što smo uspjeli malo odahnuti od mraènih devedesetih na HTV-u, stari kadar Vladimir Ronèeviæ podsjetio nas je na teèevine vremena u kojem je on pekao svoj urednièki zanat. To, na žalost, nije stvar arheologije, nego (dijela) HTV-ova novinarstva.

Povratak

AKTUALNO