![]() |
Zaključci 14. sjednice Novinarskog vijeća časti, održane 6. ožujka 2009.Armando Černjul vs Damir Jirasek, Tomislav Galović02.10.2012.
Zahtjev Armanda Černjula za pokretanje postupka protiv izvršnog urednika Damira Jiraseka i glavnog urednika portala Javno.com Tomislava Galovića, zbog teksta "Camorra ima predstavnike i u Hrvatskoj?", objavljenoga 7. studenoga 2008. bez oznake Copyright 2008 Armando Černjul
Zaključak: Urednici Damir Jirasek i Tomisalv Galović povrijedili su članke 10. i 21. Kodeksa časti pa im se izriče opomena.
Obrazloženje: Armando Černjul tvrdi da su mu urednici portala Javno.com, Damir Jirasek i Tomislav Galović, nanijeli moralnu i materijalnu štetu time što nisu poštovali dogovor i na kraj njegova teksta stavili naznaku Copyrihght 2008 Armando Černjul, kako je to izričito tražio, ne računajući na to da će tekst biti plaćen. Tekst je objavljen na hrvatskom i engleskom jeziku s imenom autora, ali uz dodatak Copyrihght 2008 Javno, a nakon toga je, kaže autor, citiran u brojnim drugim medijima, ali bez navođenja njegova imena pa se osjeća prikraćenim, u prvom redu kao autor koji je, kako vjeruje, najbolje pisao o tom problemu. Uz to, na istom je portalu, navodi Černjul, i to uz znanje i odobrenje istih urednika, objavljen i tekst drugog autora s doslovnim citatima iz njegova teksta. Uvidom u članke, prepisku autora i urednika te ugovor o suradnji, očito je da su urednici Jirasek i Galović povrijedili Kodeks časti hrvatskih novinara koji između ostaloga kaže da ''novinar poštuje autorstvo drugih novinara i u svojim prilozima navodi imena drugih autora čijim se tekstovima koristi'' (članak 10) te da "novinar i novinarska organizacija čuvaju ugled, dostojanstvo i integritet svoje profesije, surađuju među sobom i njeguju kolegijalne i drugarske odnose kao i profesionalnu solidarnost" (članak 21), a to je i kršenje ugovornih obaveza.
|
AKTUALNO
|
|||||