![]() |
Zaključci 6. sjednice Novinarskog vijeća časti, održane 17. lipnja 2004.Novinari Informativnog programa HTV-a vs Ante Kotromanović25.01.2013.
Zahtjev novinara Informativnog programa HTV-a za očitovanjem u povodu teksta „Gotovina: očekujem skoro rješavanje moga slučaja“ objavljenog u Večernjem listu 7. veljače 2004., kojeg je napisao umirovljeni brigadir Ante Kotromanović, donedavno profesionalni vojnik, koji za obavijesnog razgovora u MUP-u koristi pravo zaštite profesionalnih novinara.
Zaključak: Zahtjev je odbačen kao neosnovan jer je Kotromanović, sukladno zakonu, mogao uskratiti informaciju o izvoru, iako nije novinar.
Obrazloženje: Ante Kotromanović, kao autor članka u Večernjem listu o haaškom optuženiku Anti Gotovini, pod naslovom „Gotovina: Očekujem skoro rješavanje moga slučaja“ od 7. veljače 2004. godine, mogao je uskratiti policiji podatke o izvoru objavljene informacije jer pravo na odbijanje otkrivanja izvora, prema Zakonu o medijima, nije dano samo novinaru, već i autorima objavljenih priloga koji nisu novinari. Dakle, Kotromanović je, sukladno zakonu, mogao uskratiti informaciju o izvoru iako nije novinar i stoga je zahtjev o očitovanju Vijeća časti o takvom postupku Ante Kotromanovića neosnovan. Izvršni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić stoga nepotrebno i uz neumjesnu opasku «nerazumljivom mi je zašto je Kotromanović mogao biti časnik a ne bi mogao biti novinar» pokušava dokazati da je Kotromanović novinar. Klarić tvrdi «da Kotromanović kao honorarni suradnik radi za Večernji od 27. rujna 2003. i da je u tom periodu napisao niz članaka, intervuja…». Ne radi se o nizu članaka već jedanaest objavljenih i to šest objavljenih do veljače, kada je objavljen i članak koji je bio povod zahtjevu, a preostali su objavljeni do zaključno 29. svibnja. Prema tim podacima Kotromanović prema Statutu HND-a i Pravilniku za primanje u članstvo nema profesionalni novinarski status za čije je priznavanje i prijem u članstvo HND-a, između ostalog, potrebno ostvariti primanja bar u visini minimalne plaće u Hrvatskoj, što je sa jedanaest tekstova u osam mjeseci vjerojatno nemoguće.
|
AKTUALNO
|
|||||