hrvatsko novinarsko društvo croatian journalists' association
Perkovčeva 2 | 10 000 Zagreb | Tel: 482-8333 | Faks: 482-8332 | E-mail: hnd@hnd.hr

Arhiva "Iz medija"

Nasdaq preuzeo izdavaèa PrimeZone Media Network

14.06.2006.

Iduæi bi na meti preuzimanja mogao biti Newswire koji informacijama ‘puni’ i Bijelu kuæu
Nasdaq Stock Market priopæio je kako æe kupiti PrimeZone Media Network, privatnog izdavaèa korporativnih izvješæa. Cijena još nije poznata. Druga po velièini amerièka burza izjavila je kako se na ovaj potez odluèila kako bi integrirala naèin poslovanja losangeleskog PrimeZonea u svoj menadžment, odnosno kako bi u svoj raspon proizvoda ukljuèila i distribuciju informacija, povezanost meðu ulagaèima i multimedijalne usluge. Iz Nasdaqa su izjavili kako smatraju da je distribucija informacija i njihova konstantna dostupnost èesto od vitalne važnosti ulagaèima koji u svako doba dana i na bilo kojem mjestu mogu biti izviješæeni o stanju na tržištu.
""
Poznati klijenti
Osnovan 1998. godine PrimeZone jedan je od vodeæih distributera informacija za više od 1700 dnevnih novina, 3500 internetskih stranica i oko 1,5 milijuna financijskih mreža. Neki od najjaèih klijenata su mu Reuters, Associated Press, Bloomberg News i Dow Jones Newswires.Zamjenik izvršnog direktora Nasdaqa Bruce Aust izjavio je kako želi poveæati povezanost meðu ulagaèima, amerièkom vladom i komunikacijskim servisima. “Ne prestajemo s traženjem distributera informacija koje bi bile najbolje u svojoj klasi, stoga su moguæe daljnje akvizicije”, izjavio je Aust. Iako se nije konkretno izjasnio o “daljnjim akvizicijama”, špekulira se da se misli na Newswire, distributera informacija koji u svom portfelju ima informacijski servis Bijele kuæe.U prvom tromjeseèju Nasdaq je veæ otkupio Shareholder.com, a o spekulacijama o moguæem preuzimanju Newswirea još nema komentara. No Dave Armon, Newswireov glasnogovornik, tvrdi kako je transparentnost od kljuène važnosti za investitore diljem svijeta te da to dodaje vrijednost izdavaèkom i informacijskom sektoru. Dodao je i kako Nasdaq svoju politiku vodi putem varijabilnih sektora za klijente, ukljuèujuæi i otkrivanje informacija. “Nasdaq svoju dobit od podruèja koji upravlja vidi kao suprotnost interesa”, izjavio je Armon. Glasonogovornica Nasdaqa Bethany Sherman izjavila je kako ova kupnja podržava Nasdaqovu misiju pomaganja javnim kompanijama da ostvare svoje potrebe, ukljuèujuæi i transparentnost informacija.
Posljednjih nekoliko mjeseci Nasdaq je izgradio udio od više od 25 posto u LSE-u, no tek æe krajem zakona moæi nastaviti s daljnjim poveæanjem.
""
London i dalje meta
Nakon što je otkupio devet milijuna dionica od dotadašnjega najveæeg dionièara LSE-a Wellington Management, Capital Nasdaq je uspio prebroditi prvotnu zakonsku barijeru te poveæati svoj udio. Upravo Wellington igra kljuènu ulogu u daljnjoj konsolidaciji unutar burzovnog sektora. Otkad je Euronext javno objavio kako ne pregovara s LSE-om o moguæoj akviziciji, èini se kako šanse za samostalni opstanak londonske burze bivaju sve manje. Kombinacija LSE-a i newyorškog Nasdaqa pod vodstvom Roberta Greifelda stvorila bi transatlantsko tržište s više od 6000 izlistanih kompanija procijenjenih na ukupno 7,3 bilijuna dolara.
Sve više akvizicija u medijskom sektoru
Poèetkom ožujka osiguravateljsko-investicijska kompanija Berkshire Hathaway Inc. u vlasništvu milijardera Warrena Buffeta završila je akviziciju Business Wirea, drugog po redu distributera informacija. Cijena te akvizicije takoðer nije poznata. Mjesec dana poslije kanadski CCNMatthews objavio je akviziciju još jednog distributera informacija Market Wirea. Najveæi amerièki medijski distributer Newswire u vlasništvu je britanskog Britain’s United Business Media, a špekulira se kako je Nasdaq zainteresiran i za preuzimanje te kompanije.

Povratak

AKTUALNO