|
Arhiva "Iz medija"
Juriš na Sutlićevu fotelju 05.09.2009.
ZAGREB – Glavni ravnatelj HRT-a Vanja Sutlića kazneno je prijavljen zbog zlouporabe ovlasti u gospodarskom poslovanju. Prijavu su podnijele anonimne osobe koje se nazivaju »novinari Hrvatske radiotelevizije«, a napisana je na temelju nalaza službenog HRT-ovog revizora, koji je u razdoblju od 1999. do 2008. godine utvrdio niz nepravilnosti u poslovanju HRT-a, uključujući i lažno prikazivanje dobiti.
U prijavi se Sutlića optužuje za sve i svašta u gospodarskom poslovanju. Sve to su podnositelji prijave pronašli u revizijskom izvješću tvrtke BDO Revizije Zagreb, koja je napravila reviziju HRT-ovog poslovanja za razdoblje od 9 godina.
Doista, navedene optužbe i proizlaze iz revizorskog izvješća, ali ne na način da se kroz samo izvješće proziva Sutlića kao krivca, već uglavnom po zapovjednoj odgovornosti kao kapetana prisavskog broda. Možda najozbiljnije optužbe odnose se na lažiranje dobiti. Za 2008. godinu HRT je prikazao 133 tisuće kuna dobiti, umjesto 68 milijuna kuna gubitka, a takva praksa preuzeta iz ranijih godina.
Prilično je žalosno što revizori u svom izvješću moraju preporučiti HRT-u da se pridržava Zakona o javnoj nabavi kad nabavlja robe i usluge, te da ne dijeli nabavke istovrsnih roba na mnogo manje vrijednih nabava kako bi se izbjeglo raspisivanje javnih natječaja. Ta se opaska revizora posebno odnosi na 2006. godinu u kojoj se za više od 50 posto povećao broj nabava izravnim ugovaranjem.
HRT-u se preporuča i da se pridržava Općeg poreznog zakona i pripadajućih pravilnika, jer je, u 2005. i 2006. godini isplatio gotovo 20 milijuna kuna otpremnina, a da nije obračunao i isplatio poreze i doprinose. Samo za 2005. godinu manje iskazane porezne obveze na otpremninama iznose približno 10 milijuna kuna, a zbog zakašnjelog obračuna poreza na autorska prava propušteno je uplatiti 7 milijuna kuna u proračun.
Među zanimljivijim stavkama u revizorskom izvješću jest i više od 2 milijuna kuna naplaćenih odvjetničkih troškova za koje HRT nema opravdanje. Revizori navode da su to vjerojatno nenaplaćeni trošlovi iz prethodne godine, nastali u prisilnoj naplati potraživanja televizijske pristojbe. Ono što se Sutliću može izravno predbaciti jest odluka Ravnateljstva kojom su ukinute rezervacije od 29 milijuna kuna koje je nametnula Porezna uprava, zbog čega je za tu svotu pogrešno uvećana dobit HRT-a za 2008. godinu. Također, protiv HRT-a se vode i sudski troškovi s traženom odštetom od 105 milijuna kuna, a u 2008. godini ukinute su bilo kakve rezervacije za potencijalne tužbe.
Glanogovornik HRT-a Janos Romer kazao nam je kako može potvrditi da je i ured Glavnog ravnatelja zaprimio tu anonimnu prijavu te je ista odmah proslijeđena Državnom odvjetništvu s molbom za dodatnu pozornost i hitnost u rješavanju. Pri tom Romer podsjeća kako je poslovanje Hrvatske radiotelevizije redovito kontroliraju čak tri revizije (interna, komercijalna i državna) te opetuje da su HRT-ova vrata uvijek otvorena svim inspekcijama i državnim institucijama koje kontroliraju HRT. Sam glavni ravantelj HRT-a Vanja Sutlić kratko je poručio: »Najbolji odgovor na anonimnu prijavu je brza reakcija nadležnih tijela.«
Do predsjednika saborskog Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Nenada Stazića prijava do jučer još nije stigla. Predsjednik Programskog vijeća HRT-a Đuro Popijač nam je pak kazao kako Vijeće, u ovom trenutku, nije adresa za slanje kaznenih prijava. »Uloga Vijeća nije ni da sudi, ni da istražuje. Za to postoje nadležna tijela«, kazao nam je Popijač.
Autor s visokog položaja U Državnom odvjetništvu nisu ni potvrdili ni odbili da je prijava zapremljena, no Državno odvjetništvo to ni inače ne čini. Na koncu ostaje potpunom enigmom tko je zapravo autor prijave. S obzirom da se netko dokopao dokumentacije do koje se ne dolazi lako, već su krenule kuloarske priče kako iza svega možda stoji netko na HRT-u visoko pozicioniran.
Sergej ABRAMOV, Siniša PAVIĆ
Povratak
|
 |
|