|
Arhiva "Iz medija"
Kako će se financirati HRT: iz pristojbi ili reklama? 31.03.2010.
Ministarstvo kulture napokon je na svojim internetskim stranicama objavilo dugoočekivani Nacrt prijedloga Zakona o HRT-u, čime i službeno počinje javna rasprava koja će trajati 30 dana, te pozvalo sve zainteresirane da se uključe i pošalju svoje komentare, osobito na one dijelove o kojima radna skupina (predvođena državnom tajnicom Ninom Obuljen) ni u četiri pokušaja nije uspjela postići konsenzus.
Osim uvođenja nadzornog odbora koji bi, uz nadziranje financijskog poslovanja, po novome birao i glavnog ravnatelja (samo uz mišljenje Programskog vijeća!), novost je i uvođenje ugovora koji bi potpisivali HRT i Vlada Republike Hrvatske na razdoblje od pet godina, a novim zakonom treba se riješiti i pitanje dvostrukog financiranja HRT-a – pristojbom i komercijalnim aktivnostima (oglašavanje i dr.).
Upravo je to točka oko koje se podiglo najviše bure jer komercijalne televizije ne popuštaju u zahtjevima da se potpuno ukine mogućnost reklamiranja, tj. emitiranja promidžbenih poruka u programima HRT-a, pa će oko te stavke o minutaži promidžbenih poruka u raspravi očito biti još mnogo polemika i žestoke borbe.
A burno će zacijelo biti i na sutrašnjoj prvoj javnoj raspravi koju u 17 sati u Novinarskom domu organizira HND.
Povratak
|
 |
|
|
|