hrvatsko novinarsko društvo croatian journalists' association
Perkovčeva 2 | 10 000 Zagreb | Tel: 482-8333 | Faks: 482-8332 | E-mail: hnd@hnd.hr

Arhiva "Iz medija"

EPH odblokiran, kreće predstečajno nagađanje

07.06.2013.

Novosti

Medijska kompanija Europapress holding, u vlasništvu Ninoslava Pavića i njemačkog WAZ-a predala je prošlog tjedna Fini nepotpun zahtjev za pokretanje postupka predstečajne nagodbe, tražeći odmah da se do postizanja nagodbe oslobode njeni blokirani računi kako ne bi došlo do nastanka 'nedoknadive štete', odnosno dodatnog pogoršanja poslovanja. Nagodbeno vijeće tom je zahtjevu udovoljilo, pa su računi posrnulih tvrtki iz sastava EPH grupe početkom ovog tjedna odblokirani, zbog čega bi zaposlenici uskoro mogli dobiti plaće

'Dužnik je dio EPH grupe koju čini društvo Europapress holding d.o.o gdje je zaposleno, odnosno angažirano gotovo 1000 radnika i suradnika. Dužnikov račun je blokiran, a u slučaju nastavke blokade računa dužnik nije u mogućnosti isplatiti plaće zaposlenicima, osigurati nastavak redovnog poslovanja niti očuvati bilo kakvu likvidnost, pisalo je u zahtjevu EPH kojim su Pavić u WAZ-ov direktor Peter Imberg prošlog tjedna  zatražili provođenje hitne privremene mjere ne bi li se ispunili uvjeti za 'uspješnu predstečajnu nagodbu'.

U zahtjevima za predstečajnu nagodbu koje su predali za tvrtke izdavače EPH-ovih listova -  EPH Mediju, Gloriagrupu, 4 Mediju, Mediju Nexus i EPH Magazine otkrivaju se i katastrofalni razmjeri dosadašnjeg poslovanja i samo dio ukupnih gubitaka te medijske korporacije.

Prema nepotpunim financijskim izvještajima dostavljenim Fini, obaveze tih poduzeća krajem ožujka iznosile su gotovo 150 milijuna kuna. Najviše - 77,8 milijuna kuna imala je EPH Media, izdavač Jutarnjeg lista i tjednika Globus. Slijedi je 4 Media sa  34,4 milijuna, EPH Magazini sa 15,3 milijuna te Gloria grupa sa 11,3 milijuna kuna obaveza dok je Media Nexus imala je deset milijuna kuna dugovanja. No, prema priloženoj dokumentaciji, neke su se stvari mijenjale do svibnja pa je vidljivo kako je primjerice, Gloria grupi 16. svibnja sjela blokada od 10,6 milijuna kuna, a  taj se ili sličan iznos blokade (8,66 milijuna kuna) kasnije pojavio i na računima drugih tvrtki iz sustava EPH .

Upućeni tvrde da je to reakcija Zagrebačke banke na neisplatu tri rate kredita od 16 milijuna eura sklopljenog s EPH-om u studenome 2011. To bi bila blokada na kredit s ratom od 375.961 eura plus, naravno, kamate
I to je ujedno glavni razlog za predstečajnu nagodbu. No kako Pavić tvrdi, EPH će sada u dogovoru s bankama poboljšati poslovanje, ali nije rečeno da bi to moglo rezultirati prodajom imovine, promjenom vlasničke strukture i izbijanjem EPH-a iz ruku Pavića i njemačkog WAZ-a koji trenutačno drže 50 posto vlasništva.

U tome će odlučujuću riječ imati bankari kao vjerovnici, dok će povjerenica nagodbe biti Davorka Huljev, odvjetnica i stečajna upraviteljica. Ona je imenovana na prijedlog samog EPH-a, a dosad se istaknula uspješnom predstečajnom nagodbom nad Industrogradnjom u  kojoj su, kako neki navode, riješene sve  dubioze - osim potraživanja dvjestotinjak radnika.

Miroslav Edvin Habek

Povratak

AKTUALNO