hrvatsko novinarsko društvo croatian journalists' association
Perkovčeva 2 | 10 000 Zagreb | Tel: 482-8333 | Faks: 482-8332 | E-mail: hnd@hnd.hr

Arhiva "Iz medija"

Na sudovima 42 procesa protiv novinara zbog 'sramoćenja'

09.04.2014.

Hrvatsko novinarsko društvo (HND) ponovno zahtijeva od Ministarstva pravosuđa, od Vlade i od Hrvatskog sabora da pristupe hitnom procesu izmjena i dopuna Kaznenog zakona RH kako bi dekriminizirali kaznena djela protiv časti i ugleda.

"Osobito je važno iz Kaznenog zakona ukloniti novo djelo 'sramoćenja' koje je preuzeto iz švicarskog zakonodavstva a ne postoji u kaznenom zakonodavstvu zemalja EU", navodi se u priopćenju koje je potpisao Zdenko Duka, predsjednik HND-a. Novi povod za to je nepravomoćna presuda za sramoćenje kojom je Marko Benčić, sudac Općinskog suda u Zagrebu proglasio krivom Slavicu Lukić, novinarku Jutarnjeg lista i potpredsjednicu HND-a. Odredio joj je kaznu od 80 dnevnih dohodaka, odnosno 26.133 kune. Tužbu je podnijela Ivanka Trstenjak Rajković, suvlasnica privatne klinike Medikol, Slavica Lukić tužena je i osuđena zbog iznošenja podatka da je privatna poliklinika Medikol od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) u razdoblju od studenog 2007. do kraja 2013. dobila 500 milijuna kuna.

"U tekstu iz veljače 2013. godine, novinarka je ustvrdila da je Medikol, unatoč ogromnom prihodu javnog novca, nestabilna ustanova. Razvoj događaja to je i potvrdio pa su prije nekoliko mjeseci vlasnici Medikola zatražili predstečajnu nagodbu", podsjeća se u priopćenju HND-a. U trenutku otvaranja postupka predstečajne nagodbe Medikol je bio dužan 231 milijun kuna.  Sudac Benčić je u presudi zaključio da je "jedino razumno obrazloženje zašto okrivljena upravo redovno istražuje poslovanje i rad privatnog tužitelja, tj. Medikola, neki sudu nepoznati ali svakako neopravdani razlog".  Za kazneno djelo sramoćenja prema novom Krivičnom zakonu može biti proglašen krivim i onaj tko je iznio istinu, ako sudac ocjenjuje da ta istina nije iznesena u javnom interesu.

"Ova je presuda, koliko nam je poznato, prva nepravomoćna presuda za djelo sramoćenja koje je uvedeno novim Krivičnim zakonom, a koji je na snazi od 1. siječnja 2013. Prema evidenciji HND-a, na hrvatskim sudovima vode se 42 postupka za djelo sramoćenja - od toga na kaznenom odjelu Općinskog suda u Zagrebu 33 postupka, u Rijeci pet i u Osijeku četiri postupka. HND će uporno pritiskati vlast sve dok u Kaznenom zakonu ne izmijeni članke koje se odnose na kaznena djela protiv časti i ugleda. Smisao ovakvih odredbi je ušutkavanje novinara i eliminiranje neovisnog, istraživačkog i kritičkog novinarstva", navodi se u priopćenju koji potpisuje Zdenko Duka, predsjednik HND-a. Izricanje presude prokomentirala je i Slavica Lukić.

"Ako je država željela smisliti savršen instrument za kroćenje novinara, njihovo zastrašivanje i autocenzuru, napokon je uspjela. Kaznenim djelom sramoćenja koje je na snazi od početka prošle godine, usmjerenim ponajprije na autora, a ne nakladnika, zakonodavac je akterima iz sive zone u ruke gurnuo ubojito oružje za odmazdu nad novinarima. Za bilo koji tekst u kojem se novinar drzne propitivati nečije poslovanje, protuzakonito ili nemoralno postupanje, prozvani ga može tužiti za sramoćenje, a sud ekspresno osuditi, čak i ako je napisao istinu. Sramoćenje je jedino kazneno djelo protiv časti i ugleda u kojem novinar može biti osuđen jer je napisao istinu, ako po prosudbi suda, objava istine nije bila u javnom interesu. Iako nikome ne bi trebalo posebno objašnjavati zašto je propitivanje načina trošenja javnog zdravstvenog novca javni interes, sudac Marko Benčić u presudi je napisao da je "jedino razumno obrazloženje zašto okrivljena upravo redovno istražuje poslovanje i rad privatnog tužitelja, tj. Medikola, neki sudu nepoznati, ali svakako neopravdani razlog. Ako se u slučaju Medikola sucu ne može dokazati postojanje javnog interesa - a u kojem se to onda slučaju može?", pita se osuđena novinarka Slavica Lukić.

Afera Medikol započela je 2011.

Od nepoznate tvrtke do 150 mil. kuna prihoda godišnje

Medikol zapošljava 220 ljudi, posljednjih godina ima u prosjeku po 150 milijuna kuna prihoda i posluje s dobiti. Novinarka Slavica Lukić je 2011. objavila kako je nekadašnji HDZ-ov "ministar zdravstva Neven Ljubičić 2006. medicinsku uslugu PET/CT pretraga odlučio prepustiti gotovo nepoznatom Medikolu, kojem je osigurao i financiranje iz blagajne HZZO-a. U mandatu Darka Milinovića ta je usluga Medikola na teret državne blagajne hipertrofirana do 11.000 ugovorenih pretraga PET/CT-a godišnje". Nakon što je 2012. ministarstvo financija objavilo 'stup srama', Medikol je zauzeo 26. mjesto, s više od 25,7 milijuna kuna duga za porez. Poliklinika je uskoro nestala s tog popisa.

Saša Paparella

Povratak

AKTUALNO